Tovább enyhült a nyomás a globális ellátási láncokon. Igaz, a korábbi szintre való visszatérés hosszabb folyamat lehet. A Makronóm Intézet februári Gazdasági monitor elemzéséből kiderül, mire számíthatunk a következő időszakban.
2023. március 05. 08:57
p
4
0
0
Mentés
A Makronóm Intézet februári Gazdasági Monitor elemzése a Globális ellátási láncra nehezedő nyomást mérő indexet (GSCPI) is elemzi.
Ez a mutató kiemelten fontos a kereslet-kínálat várható alakulása, a kereskedői és gyártói készletezés, a szállítási határidők változása, mi több, még az infláció várható alakulásának szempontjából is. A GSCPI-index a járvány és az energiaválság hatására ugyan kitört korábbi sávjából, de az utóbbi hónapok javulását követően már nincs messze a korábban jegyzett, normális értékektől.
A globális ellátási láncra nehezedő nyomást mérő index (GSCPI)
Forrás: Federal Reserve Bank of New York, 2023. 02. 13.
Az indikátor tehát a globális ellátási láncok zavarait mutatja be, növekedése beszerzési elakadásokat és áremelkedést jelez előre. A mutató kiemelten fontos a kereslet-kínálat várható alakulása és a kereskedői és gyártói készletezés szempontjából; a szállítási határidők változása miatt; sőt az infláció várható alakulásának szempontjából is. A Makronóm Intézet elemzői szerint ugyanis a GSCPI és a termelői infláció szoros együttmozgást mutatott az elmúlt időszakban az Egyesült Államokban és az euróövezetben is. S mint ismert, a globális szállítási költségek növekedése, a globális ellátási láncok töredezettsége, mind érdemben járult és járul hozzá az infláció emelkedéséhez világszerte.
Mi a helyzet a hazai növekedési kilátásokkal? Az EU szerint is rendben leszünk.
Európai Bizottság friss, pár hete közzétett előrejelzése szerint, Magyarország 2023-ban elkerüli a recessziót, a 2024-es esztendőben pedig 2,6 százalékos növekedéssel a legjobban növekvő országok között lehet az Unióban.
Ezt mutatja meg a 4.ábra.
A hazai cégek tartják a munkaerőt
A kihívások dacára feszes maradt a hazai munkaerőpiac
a Makronóm Intézet januári munkaerőpiaci vállalati kutatása alapján. A vállalkozások rövid távú kilátásait a magas energiaárak, az infláció, valamint a megfelelő minőségű munkaerő megtalálása befolyásolta leginkább, így többségük kismértékű vagy jelentősebb romlásra számít a külső gazdasági körülményekben.
Saját helyzetük kilátásaiban bizakodók a cégvezetők: kielégítőnek vagy bizakodásra okot adónak ítélték meg azt. A megkérdezett vállalkozások rövid és közép távon döntően nem terveznek elbocsátásokat, mert az értékes munkaerő visszaépítésének későbbi nehézségeit nagyobb kihívásként érzékelik. Több mint harmaduk tervez létszámbővítést a következő időszakban.
Összegezve
Összességében tehát – bár kihívásokkal teli időszak van mögöttünk – a február a növekvő optimizmus jegyében telt világszerte, ezen belül Európában, Németországban és Magyarországon is erősödik a bizakodó gazdasági hangulat.
Sőt, mint azt az Európai Bizottság fent említett, friss előrejelzése bizonyítja, Magyarország már a legjobban teljesítő országok között lehet Európában a 2024-es esztendőben.
A Makronóm Intézet teljes elemzése ezen a linken érhető el.
Novemberben az ipari termelés 2,9 százalékkal csökkent az előző évhez képest, és havi szinten is 1,6 százalékos visszaesést mutatott. A lassulás fő oka a gyenge külső kereslet, miközben a belső fogyasztás is csak fokozatosan élénkül. Az építőipari projektek és az új nagyberuházások azonban hamarosan lendületet adhatnak az iparnak.
Több mint 10 százalékkal nőtt az egyéb építmények építése havi alapon, ami főleg a költségvetési szférához köthető, ám a cégek óvatosak. A jövőbeli fellendüléshez a gazdasági kilátások javulása szükséges, ami az egész ágazat lendületét visszahozhatja – véli a Makronóm Intézet elemzője.
Nem várt fordulatot hozott a Fitch döntése: nemhogy elmaradt a leminősítés, de még javultak is a kilátások, szembemenve a pesszimista várakozásokkal. Az infláció csökkenése, a költségvetési egyensúly helyreállása és a gazdasági növekedés dinamizálódása meggyőzte a hitelminősítőt, ami a forintnak is lendületet adott.
A washingtoni fellebviteli bíróság döntése kötelezi az Apple-t és a Google-t a TikTok eltávolítására, ha januárig nem történik meg a platform amerikai értékesítése. Eközben Kína és az USA vezetése is más-más irányból intéz támadást.
Kína új irányvonalat hirdetett: 2025-től radikálisabb élénkítő lépésekkel kívánja támogatni a növekedést. Bár a bejelentések rövid távon optimizmust hoztak a tőzsdékre, a szakértők óvatosságra intenek: a szavak mögötti valódi tettek és azok hatékonysága még mindig kérdéses marad.